INFORMACJE O TERENIE

Położenie

Międzyzdroje położone są nad Morzem Bałtyckim. na terenie wyspy Wolin. Przepiękne położenie pomiędzy szeroką plażą z wysokim brzegiem klifowym a leśnymi połaciami Wolińskiego Parku Narodowego to walory składające się na atrakcyjność tego nadmorskiego kurortu. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, korzystny mikroklimat o właściwościach leczniczych, dzika przyroda, piękne krajobrazy przyciągają kilkaset tysięcy osób każdego roku, spędzających tu swoje urlopy i znajdujących wytchnienie w kontakcie z morzem i przyrodą.

Położenie w najstarszej geologicznie części wyspy Wolin, w pofałdowanym terenie, wśród wzgórz morenowych i śródleśnych jeziorek polodowcowych stanowi o atrakcyjności krajobrazu miasta i okolicy.

Klimat regionu różni się od klimatu reszty kraju, gdyż wpływ na jego charakter wywiera obecność Morza Bałtyckiego i wody Zatoki Pomorskiej. Jego charakterystyczne cechy to duża wilgotność powietrza, zmienność pogody, duże różnice temperatur w ciągu doby (szczególnie wiosną). Turystów do przyjazdu zachęcą ciepłe i długie jesienie, a także łagodne zimy.

Główną atrakcją przyrodniczą jest Woliński Park Narodowy, który jest pokryty liczną siecią szlaków pieszych, pozwalających na wędrówki oraz obserwację rzadkich już gatunków zwierząt.

We wschodniej części miasta wznoszą się wysokie wzgórza, spadające stromymi, klifowymi urwiskami do morza. Na terenie gminy na uwagę zasługuje unikatowe jezioro Turkusowe w Wapnicy. Powstało ono na skutek zalania wodami podskórnymi wyrobisk kredowych. Zalegający w nim węglan wapnia sprawia, iż jezioro mieni się różnymi barwami zieleni w zależności od oświetlenia.

Dogodnym punktem widokowym jest wzniesienie Zielonka koło Lubina. Roztacza się z niego panorama rozlewisk Starej Świny oraz wód Zalewu Szczecińskiego. Walory przyrodnicze wyspy Wolin w połączeniu z piękną architekturą miasta stanowią o jego urodzie i atrakcyjności, przyciągając tym samym rzesze turystów.

Woliński park narodowy

Powstał na najpiękniejszej i najstarszej części wyspy Wolin, pochodzącej sprzed ok. 12 tys. lat. WPN utworzony został w 1960 roku, dzięki staraniom polskich uczonych prof. A. Wodziczko, prof. A. Urbańskiego oraz posła ziemi szczecińskiej i prof. S. Zajączka. Powierzchnia parku wynosi 4844 ha. Lasy stanowią 90% powierzchni parku. Reszta to liczne polodowcowe jeziorka, najwyższe w kraju wybrzeże klifowe i nadmorskie wydmy. Lasy WPN to w przeważającej części stare lasy bukowe, bory sosnowe oraz lasy mieszane dębowo - bukowo - sosnowe. Interesująca jest również flora parku, chroniona w sześciu rezerwatach przyrody. W ścisłych rezerwatach chronione są m.in. buczyna pomorska, wiciokrzew pomorski, roślinność klifowego wybrzeża oraz krajobraz klifowy. Na terenie tym występuje bardzo dużo rzadkich gatunków ptaków, ssaków leśnych i owadów.

Symbolem WPN jest orzeł bielik, którego 6 par ma tutaj gniazda. Z innych ciekawych gatunków ptaków można wymienić bataliony, kuliki, biegusy. Do najrzadszych ssaków należą żubry żyjące w rezerwacie. Dzięki utworzeniu WPN możliwe jest zachowanie przyrody tego ciekawego regionu w niezmienionej formie. Na terenie WPN prowadzone są badania naukowe, zajęcia dydaktyczne i praktyczne przez liczne uczelnie i instytucje naukowe. Dla turystów na obszarze parku utworzono punkty widokowe i wytyczono szlaki.

Warto zobaczyć

Międzyzdroje są malowniczą miejscowością nadmorską położoną na Wyspie Wolin. Panoramę miasta najlepiej widać ze wzniesień nad dworcem PKP (Wzgórze Kozierowskiego). Najpiękniejsza zabudowa wczasowa znajduje się wzdłuż promenady. W środkowej części promenady powstał w 1991 roku nowoczesny hotel Amber Baltic. Część nadmorska miasta najlepiej jest widoczna z tarasu domu wczasowego tuż pod Kawczą Górą.

Bunkier V3

Jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Dziś - 61 lat po wojnie, celem ekspozycji zlokalizowanej na byłym, tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach - Zalesiu, jest ukazanie ciekawostek militarnych, które miały zmienić tok wojny. Ekspozycja jest niezwykła, gdyż jest umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Obok mini - muzeum znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.

www.infoturystyka.net.pl/bunkierv3

Przystań Marina Wicko

położona jest nad Zalewem Szczecińskim w akwenie jeziora Wicko Małe, w miejscowości Zalesie 2 kilometry od Międzyzdrojów (na Wyspie Wolin). Obok przystani znajduje się Muzeum Poligonu V-3. Do dyspozycji żeglarzy i turystów jest bar zaopatrzony w napoje, lody, słodycze, pamiątki oraz mapy i publikacje dotyczące Międzyzdrojów oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Kantyna w bunkrze oferuje dania małej gastronomii. Turyści mogą pobiesiadować przy ognisku lub grillu. Do dyspozycji jest również wędzarnia gdzie można uwędzić rybę złowioną lub zakupioną w pobliskiej bazie rybackiej. Atrakcją dla dzieci są specjalne łódeczki które pływają w wydzielonym basenie pod opieką ratownika.

miedzyzdroje.travel.pl/marina/

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego.

Położone przy ul. Niepodległości 3. Ekspozycja muzealna prezentuje przyrodę Parku Narodowego. Bogate zbiory flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Stała ekspozycja bursztynu baltyckiego. Sala wystaw okresowych: malarstwo, fotografika przyrodnicza. W kasie muzeum liczne wydawnictwa turystyczne: foldery, przewodniki, widokówki, mapy. Obok muzeum stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego).

www.wolinpn.pl/html/muzeum/muzeum.html

Grodzisko w Lubinie

Położone w odległości 7 km od Międzyzdrojów wzniesienie to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, który funkcjonował tu pomiędzy X a XII wiekiem. Od roku 2008 na grodzisku prowadzone są badania archeologiczne, których efektem jest sensacyjne odkrycie fundamentów jednego z pierwszych kościołów na Pomorzu. Oprócz niezwykłej i tajemniczej historii miejsce to dostarcza niesamowitych widoków na Zalew Szczeciński, archipelag czterdziestu czterech wysp oraz tor wodny do Szczecina.
 

www.grodziskolubin.pl